Epsom Tuzu Hangi Markette Satılıyor, Nerede Bulunur?

Görüntüsü sebebiyle kaya tuzu ile karıştırılmaması gereken bir madde olan epsom tuzu içinde magnezyum, kükürt ve oksijen bulunan inorganik bir tuz türüdür. Magnezyum sülfat, acı tuz ya da İngiliz tuzu olarak da bilinir. Uzun zamandır birçok sağlık problemi için doğal bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Güzellik, ev ve bahçe ile ilgili alanlarda da kullanım yöntemleri vardır.

 

Epsom Tuzu Nedir?

Sofra tuzu ya da kaya tuzuna benzese de bu maddelerle asla karıştırılmaması gereken epsom tuzu acımsı bir tada sahiptir. Bu yüzden halk arasındaki isimlerinden biri de acı tuzdur. Diğer tuzlardan farklı olarak epsom tuzunun moleküler yapısında sodyum değil de magnezyum bulunur. Epsom tuzu suda erimektedir, bu durum epsom tuzlarının genel olarak banyo sularına katılmasını sağlamıştır.

 

Epsom Tuzu Hangi Marketlerde Satılıyor?

Epsom tuzunu günlük ihtiyaçların karşılandığı Şok, A101, Migros gibi marketlerde bulmak pek mümkün değildir. Yani epsom tuzu hangi marketlerde satılıyor sorusuna, marketlerde satılan bir ürün olmadığını söyleyebiliriz. Epsom tuzu satın almak isteyen kişiler güvenilir online alışveriş sitelerinden (Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi) aktarlardan ya da eczanelerden epsom tuzunu temin edebilirler.

 

Epsom Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Epsom tuzu kullanıldığında kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, bu durum kas ve eklem ağrılarının azalmasına sebep olur. Epsom tuzu stresin vücuttan atılmasına yardımcı olur, vücudu rahatlatır. Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir. Epsom tuzu suda çözündüğünde magnezyum ortaya çıkarır, magnezyum da beyinde serotonin salgılanmasını sağlar, bu durum uyku problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Kişiler daha kolay uykuya dalar ve uyandıklarında daha dinç olurlar.

Ayak detoksunda kullanıldığında epsom tuzu ayak kokusundan kurtulmaya ve ayaktaki ölü deriyi atmaya yardımcı olur. Banyo suyuna ve saç maskelerine eklendiğinde saçlarınızı canlandırır, saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yüz maskelerine katıldığında yüzdeki ölü derilerin atılmasına yardımcı olur, siyah noktaları azaltır. Epsom tuzuyla karaciğer detoksu yapıldığında karaciğer yağdan arınır. Diüretik bir madde olan epsom tuzu metabolizmayı hızlandırır, vücuttan ödem atılmasını sağlar. Böylece zayıflamaya da yardımcı olur. Toksinlerin vücuttan atılmasını gerçekleştirir.