Dibek Kahvesi Hangi Marketlerde Var? Nerede Satılır?

Dibek kahvesi özellikle Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş bir kahvedir. Dibek kahvesini diğer kahvelerden ayıran en önemli özelliği öğütülme ve dövülme aşamalarıdır. Dibek kahvesi dövüldükten sonra hemen alınmaktadır ve bu yüzden yağını kaybetmez. Çok hoş bir tat bırakır. Dibek kahvesi içerisinde hindistan cevizi, kakule baharatı, mercan köşkü, menengiç, zahter, kakao, keçiboynuzu gibi çeşitli yararlı baharatlar da eklenir. Bu baharatlar dibek kahvesine farklı bir aroma ve tat vermektedir.

 

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek kahvesi nedir? Dibek kahvesi dünyaca ünlü kahve türleri arasında yer almaktadır. Dibek kahvesi Türk kahvesinin öğütülerek çekilmiş hali olmaktadır. Ayrıca bazı bitkilerin karışımı ile elde edilmektedir. Dibek kelime anlamı ile dövülmüş olan anlamına gelir. Dibek kahvesinin kendine has bir lezzeti vardır.

 

Dibek Kahvesi Hangi Yöreye Ait?

Osmanlı döneminden günümüze gelmiş olan dibek kahvesi koyu kıvamda olan bir kahvedir. Dibek kahvesi hangi yöreye aittir? Hangi yöreye ait olduğu kesin olarak bilinmemektedir.  Ege bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile dibek kahvesi özdeşleşmiştir. Dibek kahvesi özellikle İzmir, Adıyaman ve Diyarbakır’da bulunmaktadır. Dibek kahvesi Türk kahve kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Dibek kahvesinin içine eklenen bitkilerin her birinin farklı faydası bulunmaktadır. Yemekten sonra içilen dibek kahvesi sindirime yardımcı olmaktadır.

 

Dibek Kahvesi Hangi Marketlerde Satılır?

Dibek kahvesi sütlü kahveyi anımsatmaktadır. Koyu kahverengi renklidir. Dibek kahvesi hangi marketlerde satılır? Dibek kahvesi içmek isteyenler en yakın marketlerde dibek kahvesini bulabilirler. Aynı zamanda kahvecilerde de dibek kahvesi satılmaktadır. Bununla birlikte, dibek kahvesine özellikle turistik bölgelerde de sıklıkla rastlanmaktadır. Migros, A101 gibi zincie marketlerin yanı sıra pek çok sanal markette de rastlamak mümkündür.

Dibek kahvesinin tadı hem filtre kahveden hem de Türk kahvesinden farklıdır. Kahvenin dibekte dövülmesi ile lezzeti de farklı olmaktadır. Dibek kahvesi üretilirken dövülme ve öğütülme işlemleri yapılır. Dibek kahvesinin rengi sütlü kahve rengine yakın bir renktir. Dibek kahvesi yapılırken içine eklenen yararlı bitkiler ile tadı daha da lezzetli hale gelir. Dibek kahvesinin yapılışında kahve çekirdekleri dibekle dövülmektedir. Toz haline geldikten sonra, fincanın içine sıcak su ile koyulur. Daha sonra ısıtılarak pişirilir.